Cloaker , Cloaking Nedir ? Nasıl kullanılır ?

Eski dönemlerde sıklıkla kullanılan Cloaking yöntemi, günümüzde nadiren kullanılmaktadır ve bu yöntemi kullanan web sitelerine ceza verilmektedir.

Cloaker ve Cloaking Nedir ?

Cloaking, aynı adres altında, gerçek ziyaretçiler için farklı, örümcek, crawler, ya da spider denilen botlar için farklı site hazırlamaktır. Bu sayede botlara daha zengin içerik göstererek arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak hedeflenmiştir.

Web itenize gelen gerçek ziyaretçilere farklı içerik, botlara (spider, örümcek, crawler) farklı içerik görmesini sağlayan sisteme cloaker denir.

En çok kullanılan cloaking yöntemi Adwords cloaker ve Facebook cloaker sistemleridir. Son zamanlarda cloaker yapısı olarak örümcek botları geliştirilmekte ve bu yöntemlere karşı yaptırımlar uygulamaktadır.

Cloaking nasıl yapılır ?

Cloaking yönteminde arama motorlarının User Agent’ları yani bir nevi robotları web sitelerini tarar. Bazen robotlar tarama yapmak için siteye giriş yaptığında bambaşka ayrı bir sayfaya yönlendirilir. Böylece ortaya ziyaretçilerin göremediği ama arama motorlarının botları için oluşturulan sayfalar ortaya çıkar. İşte bu sayfalar için Cloaking yöntemi uygulanır.

Cloaking uygulanan sayfalarında ziyaretçilerin görmemesi nedeniyle tasarım kaygısı olmaz. Bu da sayfanın yüklenme hızını en üst düzeye çıkardığı için arama motorlarında en üst seviyeye çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu tür sayfalarda gereksiz kod satırları yer almaz. Bu nedenle arama motorlarının botları Cloaking yöntemi ile oluşturulan sayfaları çok sever ve arama sonuçları listesinin en üst sıralarında yer alması için onay verir.

Bir süre sonra Google, Yandex, Bing gibi birçok arama motoru bu durumun farkına vararak Cloaking yöntemini engelleyici cezalar koymuştur.

Günümüzde Cloaking Hala Yapılıyor Mu?

Gizlenme olarak bilinen Cloaking yöntemi günümüzde isteyen kişiler tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir yöntemdir. Bununla birlikte gelişmiş arama motorları Cloaking yöntemi ile gizlenen sayfalarla ilgili çok katı cezalar uygulamaktadır. Bu nedenle uzak durulması mantıklıdır.

Cloaking nedir, sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalışırken, eskiden oldukça popüler olan bu yöntemin şimdilerde nadiren kullanıldığını belirtmek gerekir. Arama motorları tarafından belirlenmesi oldukça basittir. Bu nedenle ağır cezalardan kaçınmak için Cloaking yönteminden uzak durulmalıdır.

Arama motoru tarafından farkına varılan bu tür sayfalar hemen arama motoru listesinden çıkarılır. Zaten bu tür sitelerin ziyaretçi talebi yoktur. Bunlar sadece arama motorundan üst sıralarda görünmeyi amaçlar. Bu tür bir web sitesi ile karşılaşıldığında Google arama motoruna şikayet sayfası oluşturulması yeterlidir.

Adwords cloaker kullanan var mı ?

Günümüzde Arama motorlarının reklam hizmetlerinde ilke ihlallerine uygmayan reklam kreatifleri için cloaker kullanılıyor. Her ne kadar kabul edilmeyen yöntem olsa dahi kullanıcılar bu yola başvurmaktadır.

Facebook cloaker kullanan var mı ?

Adwords cloaker olduğu gibi son zamanlarda facebook cloaker kullanan kişi sayısı artmaktadır. Facebook reklam ilkelerinde kabul edilmeyen reklam tarzlarına karşı olarak kullanıcılar cloaker yöntemlerini kullanıyor.

Bir çok cloaker yapısında olduğu gibi yönlendirme tarzı cloaking yöntemleri örümcek botları farklı web sitesine kullanıcıları ise farklı web sitesine yönlendiren direct yönlendirme tipleri artık facebook tarafından kabul edilmemektedir.

Bu sebepten ötürü kullanıcılar artık güvenli yönlendirme hizmetini daha çok tercih etmeye başladı. Güvenli yönlendirme hizmetinde Kullanıcı ve botları aynı sayfada barındıran alt yapısı sayesinde gerçek ile botları birbirinden ayıran güvenlik sistemi mevcuttur.

Doğrudan yönlendirme sistemleri artık markalaşmaya gitmek isteyen kurumlar ve url kısaltmak isteyen kullanıcılar daha çok tercih ediyor. Güvenli yönlendirme sistemi diğer bir deyişle sayfalı yönlendirme artık en çok tercih edilen cloaker yöntemleri arasına kendini gösteriyor.

Sayfalı yönlendirme için Yönetim panelinden şunları yapmanız yeterlidir.

  1. Sol menüden Url kısalt tıklayın.
  2. Kısaltmak istediğiniz url kısmına url adresinizi giriniz.
  3. Gelişmiş hedefleme kısmına tıklayıp Doğrudan yönlendirme yerinden Sayfalı yönlendirme'yi seçip kısaltabilirsiniz.

Tarih: 12.08.2020 11:00